Nasze wrażeniaWrażenia z goszczenia dzieci czeskich oraz nauczycieli z zagranicy.


W trakcie przyjazdu gości z Czech przyjmowałam Katkę. Bardzo dobrze bawiłyśmy się w swoim towarzystwie. Katka nauczyła mnie kilka słówek po czesku. Grałyśmy w grę Super Farmer, która bardzo spodobała się Katce. Nadal utrzymujemy ze sobą kontakt przez emaila. Cieszę się, że Katka przyjechała akurat do mnie szkoda tylko, że na tak krótko. Były to dla mnie niezapomniane przeżycia.
Julka Haja klasa V


To było dla nas zupełnie nowe doświadczenie. 13-letnia dziewczynka z Czech z miejsca stała się członkiem naszej rodziny. Dbaliśmy o nią jak o własne dziecko. Katka odwdzięczyła się uśmiechem i dobrym humorem. Mamy nadzieję, że czuła się w naszym towarzystwie tak dobrze i swobodnie jak my w jej. Chcielibyśmy żeby ktoś równie ciepło przyjął naszą Julkę.
Ewelina Haja - mama JuliiW naszej szkole w dniach 09-11 grudzień odwiedziły nas dzieci z Czech w związku z projektem COMENIUS. W moim domu mieszkała dziewczynka o imieniu Alżbeta. W dniu 09.12.12 {poniedziałek} pojechaliśmy do Sukiennic w Krakowie,aby aby zwiedzić i zobaczyć wiele ciekawych rzeczy. We wtorek robiliśmy makaron do spaghetti z Włochem - panem Roberto. Potem przyszłyśmy do domu z Alżbetą, zjadłyśmy obiad i ok. godz.15:00 pojechałyśmy z innymi dziećmi na łyżwy do Skawiny. Następnego dnia, kiedy dzieci z Czech opuszczały już Polskę, Pani Marta od angielskiego zrobiła nam zdjęcie pamiątkowe. Pomysł z wizytami z krajów partnerskich bardzo mi się spodobał i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś go powtórzymy
Ola Turaj - klasa V


Zawsze byłam zwolenniczką wszelkiego rodzaju wymian językowych, więc kiedy zapytano mnie w szkole Oli, czy mogłabym przyjąć dziecko z Czech na kilka dni, od razu się zgodziłam. Pomyślałam wtedy, że przy okazji nauczymy się troszkę czeskiego, poznamy zwyczaje Czechów - choćby ze słyszenia. Inna sprawa, że wydawało nam się, że zrozumiemy się z Bietą bez najmniejszego kłopotu, bo przecież czeski jest tak podobny do polskiego! Otóż nic bardziej mylnego..:-) Przyznam uczciwie, że Alżbiecie z polskim szło o wiele lepiej niż nam, bo była już w Polsce:-) Odświeżyłam swój angielski, nie było rady!:-) Bardzo mnie to cieszy. Powiem, że było bardzo miło. Spodziewałam się rozkapryszonej, rozpuszczonej nastolatki a okazało się, że to bardzo skromna, acz wesoła dziewczynka. Opowiadała nam o swoim domu, Rodzicach, o swoim adoptowanym bracie Patriku i reszcie rodzeństwa w tak ciepły i dojrzały sposób, że aż łezka zakręciła mi się w oku..Dużo z Olą rozmawiamy o różnych sytuacjach w życiu, żeby uczyła się tolerancji, empatii i żeby wyrosła na dobrą osobę a tutaj oto spotykamy dziewczynkę, która na swojej skórze tego doświadcza na porządku dziennym.
Dobra lekcja. Lekcja języka angielskiego i lekcja..sama nie wiem jak opisać czego.Hmm..
Fajnie było..:-)

Ps. Rodzice pracujący zawodowo - nie obawiajcie się przyjmować dzieci w ramach Comenius'a! Nasze dzieci są już samodzielne i doskonale sobie poradzą z Gościem z zagranicy:-)
Małgosia Turaj - mama OliW naszej szkole prowadzimy program Comenius. 08.12.2012r odbyła się wizyta partnerów z zagranicy. Przyjechały też dzieci z Czech. U mnie w domu mieszkała Anastazie Tvrzníková. Jest ona bardzo miłą i fajną osobą. Ma dwie siostry i dwójkę braci. Ja i koledzy ze szkoły ze wszystkimi czeskimi dziećmi pojechaliśmy do podziemnego, krakowskiego muzeum i na lodowisko do Skawiny. Anastazie świetnie jeździ na łyżwach. Ja się ani razu nie przewróciłam.W wolnym czasie rozmawiałyśmy, grałyśmy w gry i oglądałyśmy telewizję . Na pamiątkę dała mi czeską książeczkę i filmy. Wizyta była cudowna udała się na 100%.
Jolanta Kowalczyk klasa V
Bardzo jestem zadowolona ,że mogliśmy w ramach projektu Comenius przyjąć uczennicę czeskiej szkoły. Były to dla nas niezapomniane dni pełne wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Dziękuję za możliwość poznania rówieśników mojej córki z innych krajów.
Maria Kowalczyk - mama JoliW dniach od 08.12.2012r. Do 11.12.1012r. gościliśmy w naszej szkole grupę dzieci z Czech oraz nauczycieli z programu Comenius. Był to dla nas okres w którym mogliśmy bliżej poznać język angielski. Mogliśmy też poznać ich tradycje i zwyczaje. Nasza szkoła zaprezentowała też krótki program artystyczny. Było to dla nas pozytywne doświadczenie. Osobiście uważam że było warto brać naszej szkole udział w programie comenius.
Patrycja Augustyniak klasa VByło bardzo fajnie, podobało mi się. Najfajniej było jak jedliśmy makaron zrobiony przez kilku uczniów i pana Roberto.
Szymon Dutka klasa VW naszej szkole realizowany jest projekt Comenius. Uczniowie dzięki niemu mają możliwość poznania się i wymienienia informacjami na temat swojego kraju. W grudniu do naszej szkoły w Paszkówce, przyjechały dzieci z Czech wraz z nauczycielami z dziewięciu krajów. Które też biorą udział w projekcie. Naszą atrakcją jaką przygotowaliśmy na przywitanie gości było przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”. Kolejną niespodziankę zaprezentował nam nauczyciel Rooberto, było to przyrządzenie włoskiego ciasta na spagetti. Dzieci które do nas przyjechały miały również możliwość zwiedzania Krakowa,zobaczyły m. in. Wawel i Sukiennice. Po zwiedzaniu udały sie na łyżwy. Po trzech dniach pobytu w naszej szkole, dzieci pożegnały sie z nami gdyż musiały wracać do swojego kraju i do swoich obowiązków. Mam nadzieję że chwile które spędziły w naszym kraju będą mile wspominać, a może jeszcze kiedyś zechcą do nas przyjechać.
Klaudia Kucharczyk klasa IVMoje wrażenia po wizycie w Polsce nauczycieli z projektu comenius. Gdy nauczyciele z projektu comenius odwiedzili naszą szkołę było wesoło i zabawnie. Byłam bardzo szczęśliwa,że nawiązałam znajomości międzynarodowe. Nauczyciele z Włoch nauczyli nas robić włoski makaron, świetnie przy tym się bawiliśmy. Graliśmy w ping-ponga z dziećmi z Czech. Zorganizowaliśmy dla nich również przedstawienie pt. Królowa Śniegu. Występy bardzo podobały się nauczycielom i dzieciom. Moim zdaniem przedstawienie było wspaniałe . Było mi bardzo miło, że w szkole mieliśmy takich wspaniałych gości . Chciałabym także odwiedzić ich szkoły, gdyż fajnie poznawać nowe kraje i ich kultury. Nie mogę się doczekać nowych gości z innych krajów.
Marika Kudra klasa IV